Net jeigu Jūsų indaplovė be problemų susidoroja su kasdieniais indais ir stalo įrankiais, itin nešvariems puodams, prisvilusioms keptuvėms ir kitiems sunkiems išbandymams reikia papildomų pastangų. Sužinokite, kaip pasiekti ypatingos švaros rezultatus: mūsų patarimai dėl įsisenėjusių dėmių - jų mirkymas, skalavimas ir tinkami gaminiai.
Visi esame su tuo susidūrę – tik minutėlei nusukate žvilgsnį nuo rizoto puodo arba kunkuliuojančio pomidorų padažo ir turite ne tik sugadintą vakarienę, bet ir nerūdijančiojo plieno kepimo indus, padengtus juoda plutele, tokia stora ir kieta, kad ketinate visam laikui atsisveikinti su savo pridegusiu puodu. Tačiau jeigu tas prisvilęs puodas iš tikrųjų pagamintas iš nerūdijančiojo plieno, Jums pasisekė. Šiek tiek pamirkę, tinkamai nustatę indaplovę ir naudodami tinkamą ploviklį galite išplauti pridegusį puodą ir išvengti jo išmetimo.
1. Paprastai nereikia skalauti arba mirkyti kasdien naudojamų nešvarių indų prieš juos sudedant į indaplovę. Akivaizdu, pridegęs puodas yra šiek tiek kitoks reikalas, todėl kuo greičiau jį užmerkite šiltame vandenyje. Šiame etape nenaudokite jokių indų ploviklių ir jokių kitų priedų. Vien tik vanduo padės suminkštinti plutelę. Jeigu nusprendžiate naudoti priedą, puodą kruopščiai išskalaukite prieš dėdami į indaplovę, nes maisto likučiai gali pakenkti rezultatui.
2. Pakankamai ilgai pamirkę puodą, nugrandykite pridegusį dugną mediniu šaukštu arba mentele, kad pašalintumėte didžiausius nešvarumus, tada naudokite plastikinius arba plieno drožlių grandiklius.
3. Idealiu atveju pridegusį puodą turėtumėte plauti tik su kitais itin nešvariais indais. Po vakarėlio arba gausių pietų geriausia atlikti lengvą lėkščių ir taurių plovimą ir intensyvų pridegusių puodų, lipnių keptuvių ir nešvarių orkaitės indų plovimą. Jeigu neturite pakankamai indų atskiram intensyviam plovimui, pridegusį puodą plaukite tik su netrapiais ir nedužiais indais, o, pavyzdžiui, vyno taures ir smulkius kiniškus indus palikite kitai dienai.
4. Neperkraukite indaplovės ir nepakreipkite puodo taip, kaip darote norėdami sutaupyti vietos. Kuo daugiau vietos yra aplink pridegusį puodą, tuo daugiau vandens jį pasieks ir tuo švaresnis jis bus. Patikrinkite, galbūt indaplovės naudojimo instrukcijoje arba gamintojo svetainėje rekomenduojama tam tikra vieta nešvariausiems indams. Jeigu ne, pridegusį puodą dugnu į viršų įdėkite į apatinį krepšį.
5. Nustatykite intensyviausią indaplovės programą. Priklausomai nuo modelio, tai gali būti aukšta temperatūra arba „didelio intensyvumo“, „nešvarių indų“ arba „puodų ir keptuvių“ režimas.
6. Šalia tinkamos plovimo priemonės karštas vanduo yra svarbus ingredientas, kuris padės pasiekti skirtumą tarp švarių ir nešvarių indų. Jeigu vandeniui iš čiaupo pašildyti reikia šiek tiek laiko, tas pats galioja ir vandeniui indaplovėje, nes dauguma indaplovių naudoja karštą vandenį. Kad nuo pradžių vanduo būtų kuo karštesnis, prieš paleisdami indaplovę nuleiskite šiek tiek karšto vandens. Taupydami vandenį, galite jo pripilti virdulį arba grindų plovimo kibirą.
7. Patiems nešvariausiems indams rekomenduojame „Somat Gold“, daugiafunkcę tabletę su papildoma savybe šalinti pridegusį maistą nuo nešvarių puodų ir keptuvių. Priemonės kiekio nedvigubinkite – jeigu naudosite dvi tabletes, rezultatas nebus dukart geresnis. Priešingai, plovimo priemonės perteklius gali palikti sunkiai išskalaujamų likučių. Toliau pateikiamame vaizdo įraše sužinokite, kaip veikia šios veiksmingos tabletės.
8. Paprastai laukiate, kol bus atliktas visas džiovinimo programos ciklas, bet geriausia išimti pridegusį puodą, kol jis dar drėgnas. Tuomet indaplovėje ne iki galo pašalinti degėsių likučiai vis dar bus minkšti ir juos lengvai pašalinsite rankiniu būdu. Pasibaigus džiovinimui jie vėl prikeps prie puodo ir vėl grįšite į ten, kur pradėjote.
Daugelį iš pirmiau minėtų prisvilusio puodo plovimo veiksmų galima taikyti ir prisvilusiai keptuvei plauti, jeigu ji iš nerūdijančiojo plieno! Vis tik jeigu Jūsų keptuvės dubuo yra iš anoduoto aliuminio, apskritai neturėtumėte jos plauti indaplovėje. Nepridegančius, teflonu padengtus puodus ir keptuves galima saugiai plauti indaplovėje (patikrinkite puodo ar keptuvės apačioje, pakuotę arba gamintojo interneto svetainėje), bet reikėtų praleisti grandymą plieno drožlėmis 2 veiksme.
Jeigu sėkmingai išplovėte prisvilusį puodą arba keptuvę, vien tik nešvarūs indai gali atrodyti kaip desertas, tačiau reikia atsižvelgti į tokius papildomus dalykus:
- Nešvarius indus intensyviu ciklu plaukite tik jeigu esate tikri, kad jie atlaikys aukštą temperatūrą.
- Negalima sudėti visų nešvarių indų dugnu į viršų kaip puodo arba keptuvės, reikėtų palikti daugiau vietos tarp indų. Pavyzdžiui, turėtumėte palikti laisvos vietos tarp dviejų itin nešvarių lėkščių.
- Pagalvokite, kaip sudėti į indaplovę indus, paprastai dedamus į viršutinę lentyną, jeigu jie nešvaresni nei įprasta. Pavyzdžiui, kavos puodelį, kurį naudojote pyragui kepti, reikėtų dėti į apatinį krepšį, nors paprastai jį dedate į viršutinį.
- Nešvarius orkaitės indus gali būti beveik lygiai taip pat sunku išplauti kaip prisvilusius puodus arba keptuves, todėl jeigu reikia, mirkykite juos tik vandenyje, kaip aprašyta pirmiau.