Indų ploviklis nuplauna mūsų indus, tad galime kaskart naudoti tuos pačius. Tačiau kaip veikia indų ploviklis? Mokslas, slypintis už šio gaminio, Jus nustebins.
Yra dviejų tipų molekulių. Vienos yra hidrofilinės (tai reiškia, kad jos traukiamos prie vandens), o kitos hidrofobinės (tai reiškia, kad vanduo jas atstumia). Aliejus sudarytas iš hidrofobinių molekulių.
Sujungtos šių dviejų tipų molekulės sudaro ploviklio molekulę. Indų ploviklio molekulės vienas galas hidrofilinis, kitas galas hidrofobinis. Pirmasis yra polinės struktūros ir plaunant indus jungiasi su vandeniu. Kitas yra nepolinės struktūros ir jungiasi su riebalais ir aliejumi.
Kai į plautuvę įdedate nešvarią keptuvę, pilną muilino vandens, aliejus arba riebalai vandenyje automatiškai neištirpsta. Taip yra todėl, kad aliejaus molekulės yra nepolinės, o vandens molekulės yra polinės. Taigi, kaip veikia ploviklis? Jis veikia išnaudodamas savo polinę ir nepolinę struktūrą kaip tiltą, arba emulsiklį.
Kadangi aliejus natūraliai su vandeniu nesimaišo, su aliejumi susilietusių muilo molekulių išsidėstymas pasikeičia. Jeigu šiuo metu matytumėte ploviklio molekulę, pastebėtumėte, kad hidrofilinė molekulės pusė (ta, kuri „mėgsta“ vandenį) nukreipta vandens link. Riebalus „mėgstanti“ hidrofobinė dalis nukreipta aliejaus link. Ši dalis prikimba prie riebalų, sulaiko juos molekulėje ir atitraukia nuo indo; tada muiliną vandenį galima lengvai išskalauti.
Indų ploviklio molekulės nuo indų atitraukia nešvarumus, mikrobus ir riebalus, todėl juos galima nuplauti į kanalizaciją. Nuskalavus ploviklį vandeniu, indai lieka švarūs ir juos vėl galima naudoti.
Be to, norint pasiekti optimalų rezultatą, reikia vandens (kuriame jau ir taip gali ištirpti dauguma maisto dalelių), indus sukratyti arba patrinti.
Ar kada nors domėjotės, kaip veikia indų ploviklis? Dėl unikalių muilo molekulės dalelių Jūsų indai gali būti švarūs ir neriebaluoti po kiekvieno plovimo rankomis.